הצלנו את מערת איילון!

13/09/21

**עדכון 13.9.21: ניצחנו! הצלנו את מערת איילון! בזכות הלחץ הציבורי וחתימותיהם של יותר מ-10,000 פעילות ופעילים שקראו להציל את המערה, ות״ל ביטלה השבוע תוכנית לאומית להזרמת מי ניקוז מנחל איילון למערה ובעלי החיים הנדירים החיים בה ניצלו מהכחדה. ״בזכות ההד הציבורי שיצר הקמפיין ב״זזים בקהילה״ ויותר מ-10,000 הפעילות והפעילים שחתמו עליו, גופים כמו רשות הטבע והגנים שינו את תפיסתם מקצה לקצה והצלחנו להציל את מערת איילון. תודה לפעילות ולפעילים האלופים״, אמר שמש יערן, חוקר המערות שפתח את הקמפיין.

הניצחון במערת איילון הוכיח - יש לנו כוח לנצח ואסור לנו לוותר על הטבע שלנו. ההתגייסות של קהילת זזים ופעולה פשוטה של חתימה על קמפיין,  הצילו עולם ומלואו. ביחד, נמשיך להיאבק למען הטבע והסביבה.

-----------------------------------------------------------------

במערת איילון, בסמוך לרמלה, מתקיימת מערכת אקולוגית ייחודית, שכוללת בעלי-חיים נדירים ויחידים מסוגם בעולם, שלא היו מוכרים למדע עד לגילוי המערה. אבל, תכנית ניקוז של רשות המים מתוכננת להזרים מי שטפונות למי התהום של המערה, ובכך להחריב את המערכת ולהכחיד את בעלי החיים שהשתמרו בה במשך מיליוני שנים.

שבוע לפני המועד האחרון להגשת ההתנגדויות לתוכנית, פתח אצלנו החוקר שמש יערן קמפיין ב״זזים בקהילה״ שבו קרא לעצור מיד את התוכנית ולהציל את בעלי החיים הנדירים שחיים בה: ״מערת איילון היא אתר טבע ייחודי, בעל חשיבות עולמית. למרבה האירוניה, לא רק שהמערה עוד לא הוכרזה כשמורת טבע, אלא שכעת היא עלולה לסבול נזק אקולוגי בלתי הפיך עקב עבודות תשתית. העולם התת קרקעי אינו מערכת הניקוז שלנו, הוא אינו פתרון אחסון או מזבלה״, כתב שמש.

כ-6,000 פעילות ופעילים תמכו בדרישה וחתימותיהם הועברו כהתנגדות רשמית לוועדה לתכנון תשתיות לאומיות, בקריאה לחברי הוועדה לעשות את הדבר הנכון ולהציל את מערת איילון. 

עדכון 7.7.2021 החוקר שמש יערן הציג בוועדת התשתיות הלאומיות את חתימותיהם של יותר מ-10,000 פעילות ופעילים שאלפים שהצטרפו לקמפיין וכך אמר: ״החלטתי בעזרת ׳זזים בקהילה׳ לפתוח קמפיין לטובת ההתנגדות לתוכנית. הצלחנו להשיג 10,026 אנשים שחתמו על הקמפיין הזה בזמן מאוד מאוד קצר. אחרי שבוע הגענו ל-6,000 חתימות והגשתי את החתימות לוועדה ומאז נוספו עוד אלפי אנשים. הם חתמו פה על הרצון שלהם לשמור על פינת טבע ייחודית שהיא גאווה ישראלית. הציבור מודאג ורוצה לשמור על המערה״.

אנחנו נמשיך לפעול להצלת בעלי החיים הנדירים החיים במערה ולשימור המערכת האקולוגית הייחודית.