דרשנו ממח״ש לעצור את האלימות

06/09/20

במהלך הפגנות המחאה נגד שלטון נתניהו, שוטרים תקפו באלימות מפגינים והתירו כל רסן ביחס להפגנה לגיטימית. המדיניות האלימה כלפי מפגינים הייתה צעד חמור נוסף בפגישה האנושה בדמוקרטיה שהוביל נתניהו בתקופת משבר הקורונה. למרות ניסיונות הדיכוי של המחאה, הקהילה שלנו לא אמדה מנגד לנוכח אלימות המשטרה:

סגן ניצב ניסו גואטה תועד כשהוא תוקף מפגין, מפיל אותו לרצפה ומתנפל עליו באגרופים. דרשנו מהמשטרה להציב עמדה ברורה נגד אלימות, ולהבהיר לציבור שאין מקום לאלימות מטעם שוטרים ובטח שקצינים בכירים ולפטר את גואטה. 

אלפים חתמו על הדרישה ובעקבות הלחץ הציבורי, מח״ש הגישה כתב אישום נגד קצין המשטרה האלים בגין תקיפת מפגין וצלם במהלך ההפגנות בבלפור באוגוסט. שתי תלונות נוספות נגד גואטה נסגרו מחוסר ראיות, אף שתועדו.

אחרי ששלחנו את החתימות למח״ש במייל וקיבלנו תשובה מתחמקת, הגענו ישירות למשרדי מח״ש כדי להגיש להם ביד את החתימות ולקבל התייחסות אמיתית. כדי שלא יוכלו להתעלם מנושא האלימות המשטרתית, ולהמשיך לטייח, תלינו מול היציאה ממשרדי מח״ש כרזות עם תמונות של כמה מקורבנות אלימות המשטרה בשנים האחרונות ודרישה לעצור את האלימות. הכרזות הופקו ונתלו בעזרת תרומות קטנות של כ-300 פעילות ופעילים שמחוייבים למאבק באלימות המשטרתית.

אך הבעיה מתחילה מהראש - כשהשר הממונה על המשטרה דורש ממנה להפעיל אלימות על המפגינות והמפגינים במטרה למנוע את קיום המחאה בבלפור - אין פלא שהשוטרים בשטח מיישרים קו. בעקבות התנהלותו המסוכנת של אוחנה וניסיונותיו לפגוע בזכות הדמוקרטית למחאה כדי להציל את נתניהו ממשפט, דרשנו מהשר להתפטר לאלתר ואלפי פעילות ופעילים הצטרפו לדרישה. אוחנה בתפקידו כשר לבטחון פנים הוא האיום האמיתי על שלטון החוק ועל הדמוקרטיה ואנחנו לא יכולים לתת לזה לעבור.

בחודשים האחרונים הקהילה שלנו התגייסה גם לקמפיין שפתחו פעילות Free Jerusalem באתר זזים בקהילה - בדרישה לפרסם את תיעוד הירי באיאד אל-חלאק ולהעמיד לדין את השוטרים היורים. לקמפיין זה הצטרפו מעל 5000 פעילים ופעילות, אחרי פעולת ההגשה, הצטרפו חברי הצוות שלנו להפגנה שארגנו חברי ״תג מאיר״ במלאת 3 חודשים לרצח של איאד אל-חלאק בעיר העתיקה בירושלים. בזכות התרומות שלכם הפקנו כרזה עם שמות החותמים שנמסרה למשפחתו של איאד לאות סולידריות.