פעלנו למען השתתפות הפלסטינים בטקס יום הזיכרון המשותף

24/04/23

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני מתקיים מאז שנת 2006, בהובלת הארגונים ״פורום המשפחות השכולות״ ו״לוחמים לשלום״. בטקס המרגש משתתפות משפחות שכולות, מהצדדים הישראלי והפלסטיני, והוא אחד מהמקומות הנדירים והיחידים שאפשר לכאוב בהם ביחד על האבל והשכול משני הצדדים וליצור מציאות אחרת.

בדומה לשנים קודמות, גם השנה שר הביטחון הכריז שימנע מהמשפחות הפלסטיניות להיכנס לשטח ישראל כדי להשתתף בטקס, בתירוץ של סגר על השטחים ביום הזיכרון, וכך הוא התעלם מהחלטת בג״ץ מהשנים שעברו וגזר על הטקס קיום חלקי בלבד בלי השותפות הישראלית-פלסטינית שעומדת במהות האירוע.

דווקא בתקופה כל כך רגישה, שבה הדמוקרטיה שלנו מאוימת ובית המשפט העליון נמצא תחת מתקפה מטעם השלטון, דרשנו מגלנט להפוך את ההחלטה לפני שבג״ץ יתערב, כדי להוכיח שהדמוקרטיה שלנו לא נשענת רק על בית המשפט.
יותר מ-13,000 פעילות ופעילים תמכו בקריאה שלנו לגלנט לאפשר לפלסטינים להשתתף בטקס וחתימותיהם הועברו לשר הביטחון.
גלנט, שרק בחודש האחרון הביע התנגדו להפיכה המשטרית, ראה בטקס הזדמנות צינית לחזור לחיק המחנה הלאומני, על חשבון המשפחות השכולות. בה בעת, מארגני הטקס עתרו לבג״ץ כנגד החלטת שר הביטחון.

יום לפני מועד הטקס, בג״ץ קיבל את עתירת מארגני הטקס ואיפשר למשפחות הפלסטיניות להשתתף בו והוכיח שוב את חשיבותו של בית משפט בלתי תלוי, ששומר על הדמוקרטיה שלנו.

תודה ליותר מ-13,000 זזות וזזים שחתמו על העצומה והשמיעו קול ברור שתומך בשותפות יהודית-ערבית, בהפסקת מעגל הדמים, בהידברות ובסיום הכיבוש. הניצחון הזה הוא גם שלכם.ן.

 

צילום: אפרת בלוססקי, באדיבות פורום המשפחות השכולות.
.