הסעות ביום הבחירות בכפרים הלא מוכרים בנגב

18/09/19

מיד עם הכרזת בחירות ספטמבר 2019, חשבנו כיצד ניתן לשכלל את מערך ההסעות בכפרים הלא מוכרים בנגב שהצלחנו להפעיל בבחירות אפריל בזכות תרומות ופעילות של מאות פעילים ומתנדבים. הפעם - המערך היה מבוסס על מיניבוסים ועשרות מתנדבות. בכפרים הבדואים הלא מוכרים בנגב, גרים כ-50,000 בעלי ובעלות זכות בחירה, אך המרחק מהקלפיות, הכבישים המשובשים, מחסור בתחבורה ציבורית וברכב פרטי מונע מהם לממש את זכותם הדמוקרטית. משהפניות שלנו לועדת הבחירות להציב קלפיות נוספות או לדאוג להסעות למצביעים נדחו, החלטנו שצריך לפעול בעצמנו, כדי לאפשר לתושבי הקלפים לממש את זכותם הדמוקרטית להצביע.

לצערנו, פעילי הליכוד החליטו לעתור נגד היוזמה שלנו לועדת הבחירות, כדי למנוע מאתנו לסייע למצביעים מהכפרים הלא מוכרים.  48 שעות בלבד לפני הבחירות החליט יו״ר ועדת הבחירות לקבל את עתירת הליכוד ולהוציא צו מניעה נגד יוזמת ההסעות שלנו בנגב - החלטה שנתנה יד למאמצי הליכוד לדכא את ההצבעה של האזרחים הערבים והתעלמה לחלוטין מהאזרחים הבדואים, שבגלל העדר גישה לקלפיות פשוט לא יכלו להצביע.
לאור ההחלטה נאלצנו לעצור את יוזמת ההסעות. לכן התרגשנו במיוחד כשגילינו ביום הבחירות שקבוצה של פעילות ופעילים בשטח אימצו את היוזמה, הבינו את הצורך האמיתי של תושבי הכפרים הבדואים, והסיעו אותם בעצמם ברכב הפרטי לקלפיות.

התרגשנו גם מהתמיכה של פעילי ופעילות זזים שתמכו במאבק המשפטי שלנו אל מול ועדת הבחירות, וכל עוד אנחנו מייצגים את קולם של עשרות אלפי פעילים, לא נפסיק להיאבק למען צדק ושוויון.