צחוקים עם טרוריסטים
עדכון 13.11: ניצחנו את ההסתה! הרשות השניה הודיעה שבעקבות מאות התלונות ״ייפתח הליך של הפרה״ מול ערוץ 20 ו״אם יתקבל, תוטל על הערוץ סנקציה כספית או אחרת.״״יש לי הצעה - לשרוף לבד״. ככה נאמר אתמול ליצחק גבאי, האיש שהצית את בית הספר הדו-לשוני בירושלים, בראיון מטריד בערוץ 20. בלי שאלות נוקבות ובלי כל ביקורת, המראיין בועז גולן צחקק יחד עם גבאי כשהוא הצהיר שהוא לא מתחרט והתפאר בתכנון המדויק של הצתת בית הספר היהודי-ערבי. ערוץ 20 לא ממעט לתקוף פעילי שמאל ולסמן בוגדים - אבל הראיון המחבק עם עבריין לאומני מורשע שמפאר ומעודד אלימות גזענית, זו חצייה של קו אדום. עכשיו ערוץ 20 מנסים להתנער מהראיון, ואומרים שהם ״מסתייגים מהאופן בו התנהל הראיון״ - אבל ההבהרה הרפה שלהם לא מספיקה: קראו עכשיו לנציב תלונות הציבור ברשות השניה ולהנהלת ערוץ 20 להציב עמדה ברורה נגד הסתה לאלימות ולהשעות את המראיין בועז גולן:
נאבקים על הדור הבא
כשאנחנו שומעים שהשרה רגב ״לא חושבת שהייתה הסתה מימין״ לפני רצח רבין ואת השרה שקד טוענת שאין הבדל בין רמת האלימות משמאל ומימין, ברור שאנחנו במאבק על הסיפור שלנו - על ההיסטוריה שלנו ועל העתיד שנוכל, אולי, לבנות מתוכה. אירועי יום הזיכרון לרצח רבין הם חלק מרכזי במאמץ השיטתי של נתניהו וממשלתו לשכתב את ההיסטוריה כדי לסתום לכולנו את הפה: מלימודי האזרחות החסרים תחת השר בנט, דרך חוק ״הנאמנות בתרבות״ ועד למאמצים של נתניהו לשלוט בתקשורת.   ויש לזה רק תשובה אחת: אנחנו חייבות וחייבים להשמיע את האמת בעצמנו, ולצעוק אותה בלי פחד מעל כל במה אפשרית. לקראת ה-4 בנובמבר, נציף את השכונות ואת לוחות המודעות ליד בתי ספר ברחבי הארץ בפוסטרים שמספרים את הסיפור האמיתי של ההסתה לפני 23 שנה - והיום. השתמשו בטופס המאובטח כדי להשתתף במימון הפוסטרים. *אם נגייס סכום גבוה מהדרוש, נפנה את התרומות להמשך הקמפיין ולקמפיינים דומים לו.
שחררו את לארה
עדכון 14.10.18בית המשפט העליון ידון השבוע בערעור שהגישה לארה אל קאסם על ההחלטה למנוע את כניסתה לארץ. בדיון בבית המשפט המחוזי בת״א, שדחה את טענותיה של לארה, התברר כי החלטת משטרת המחשבות של ארדן לאסור את כניסתה, מתבססת על ״אטנדינג״ שלארה עשתה לאירוע בפייסבוק. בואו נראה ללארה שהיא לא לבד - ונרים קול נגד הרדיפה.-----לארה אל קאסם, סטודנטית בת 22 מארה״ב, נמצאת במעצר כבר יותר מעשרה ימים ועומדת בפני גירוש מידי. לארה קיבלה ויזה לשנה לצורך לימודי תואר שני, אבל כשהגיעה לנתב״ג כניסתה נמנעה - כי שמה הוזכר ברשימה השחורה של ארגון ימין קיצוני כפעילה תומכת חרם. לארה הגישה ערעור על ההחלטה - אבל הימים עוברים ובית המשפט עוד לא הכריע ולארה עדיין במעצר - בממשלה עדיין יכולים להחליט לאפשר לה להיכנס ולסיים את ציד המכשפות. בואו נראה ללארה שהיא לא לבד: הצטרפו לקריאה הדחופה לשר לבטחון פנים ארדן, שר הפנים דרעי ורה״מ נתניהו לאשר את כניסתה של לארה אל קאסם: לארה הגיעה עם ויזה שתקפה לשנה - בנתב״ג שאלו על משפחתה וסבה הפלסטיני, וציינו כי היא מסורבת כניסה בגלל שהוזכרה כפעילת חרם באתר הימין Canary Mission - גוף שעוקב אחרי פעילים בארה"ב כדי לאסוף עליהם מידע. האיסור על כניסתה מתבסס על חוק הזוי שמסמן פעילים המתנגדים לכיבוש ותומכים בחרם כאיום בטחוני. האמת, מעבר למדיניות האנטי דמוקרטית של ארדן ונתניהו, לארה בכלל טוענת שהיא כבר לא תומכת בחרם - אבל עדיין מסרבים לאפשר את כניסתה, בגלל מידע שנאסף ברשת. לארה נמצאת בסכנת גירוש מידית, ואנחנו חייבים לפעול עכשיו כדי להראות ללארה שהיא לא לבד, ולמנוע את גירושה. הצטרפו לקריאה הדחופה לשר לבטחון פנים, שר הפנים ורה״מ לאשר את כניסתה של לארה ללימודים בישראל, ולהפסיק את הרדיפה של כל מי שמתנגד לכיבוש - ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים. כלי התקשורת דיווחו בחודשים האחרונים על לפחות שבעה מקרים בהם פעילי ופעילות שמאל עוכבו כשניסו להכנס לארץ, ומקרים בהם נמנעה כניסתם של אזרחים זרים ב״חשד לפעילות חרם". ״תופעת התשאולים בנתב"ג הופכת את שב"כ לבעיה של הדמוקרטיה״ - את הדברים האלה אמר עמי איילון, ראש השב״כ לשעבר, שהתבטא בסוף השבוע נגד מדיניות העיכובים וההפחדות של המשרד לעניינים אסטרטגיים וסתימת פיות. ארדן ונתניהו מנסים להשתיק את כולנו - הצטרפו לקריאה לאשר את כניסתה של לארה ולהפסיק את הרדיפה:
משביתים את הגירוש
עדכון 6.7.2018: יותר מ-2,600 פעילות ופעילי זזים שלחו מכתבים ישירות לניסנקורן וקראו לו לאשר את הצטרפותם של מבקשי המקלט להסתדרות - והיום סוף סוף קיבלנו את החדשות הטובות: בקשתם של הפליטים אושרה!  זהו עוד ניצחון חשוב ביותר במאבק למען הפליטים - והנחישות של הפעילים בהסתדרות, מבקשי המקלט, ואלפי פעילות ופעילי זזים שלקחו חלק היא שהכריעה את הכף. יחד איתך אנחנו נמשיך לפעול למען עתיד טוב וצודק יותר לפליטים, לעובדים - לכולנו. ---------- בעיצומו של המאבק נגד הגירוש עשרות מבקשי מקלט הגישו בקשת הצטרפות להסתדרות, בתקווה שהכוח האדיר של ההסתדרות יוכל להגן עליהם. אבל הנהלת ההסתדרות דחתה את הבקשות. אחרי ביטול הגירוש ובהעדר הסכם שיסדיר את מעמד הפליטים, חברות בהסתדרות תוכל להגן עליהם מפני ניצול בעבודה ואפילו מסכנת גירוש עתידית. עכשיו יש לנו ימים ספורים כדי להשיג פתרון צודק: בית הדין של ההסתדרות יכריע עוד שבועיים בערעור שהגישו גורמים בהסתדרות - אבל יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן יכול להתחייב לקבל את הפליטים עוד לפני הדיון בערעור. אנחנו יכולים להטות את הכף ולגרום לו לעשות את הדבר הנכון - ניסנקורן חבר במפלגת העבודה, ושואף לבנות כוח פוליטי ומנהיגות בחוגי המפלגה - בואו נראה לו שסולידריות עם הפליטים תקנה לו הרבה נקודות בדרכו חזרה לפוליטיקה. שלחו עכשיו אימייל ישירות לניסנקורן וקראו לו לעשות את הדבר הנכון ולהוביל את המהלך לפתרון צודק למבקשי המקלט. אמנות בינלאומיות מחייבות איגודי עובדים כמו ההסתדרות לקבל כל עובד, כולל מבקשי מקלט. והאמת היא שגם בהסתדרות יודעים שדחיית בקשות הפליטים היא בעייתית - דובר הארגון כבר הבהיר שמבקשי מקלט רשאים להצטרף כמו כל עובד אחר במשק, ובהסתדרות נאלצו לתרץ את דחית הבקשות ב״סיבות טכניות.״ במסדרונות ההסתדרות דווקא יש תמיכה בהצטרפותם של הפליטים לשורות העובדים, ולאבי ניסנקורן יש הזדמנות נדירה לעצור את ההתנגדות הרשמית ולהוביל מהלך ארצי לפתרון צודק לפליטים. הלחץ שלנו יכול לשכנע את ניסנקורן, שרוצה לבנות את כוחו כמנהיג פוליטי, לקפוץ למים - יש לנו רק שבוע וחצי עד להחלטה בבית הדין של ההסתדרות: שלחו עכשיו אימייל ישירות לניסנקורן וקראו לו לקבל את בקשות הפליטים ולהתחייב לצרפם לשורות ההסתדרות כבר עכשיו.
לא מטיסים פליטים אל מותם
5.3.18: עשרות אלפים בעולם מצטרפים לדרישה שלנו לחברות התעופה הזרות לעצור את טיסות הגירוש! הוסיפו את שמכם עכשיו כדי שהקול המשמעותי ביותר יגיע מישראל: מספר התומכים בעולם נכון ל-18.3.18: 69,749 - יחד נפעיל לחץ צרכני בינלאומי שיעצור את הגירוש! --------- עדכון 5.2.18:מעל מאה טייסים ואנשי צוותי אוויר כבר נענו והתחייבו לא לשתף פעולה עם שליחת בני אדם למותם! אבל חברות תעופה בינלאומיות כבר משתתפות בגירוש של מאות פליטים בחודש: הצרטפו עכשיו וקראו לחברות התעופה לא לשתף פעולה עם הגירוש ולא להטיס פליטים אל מותם.  ---------- תבחרו: כליאה ללא הגבלת זמן, או גירוש למדינה בה נשקפת לך סכנת חיים? אלו האפשרויות של מבקשי המקלט בתכנית האכזרית של הממשלה. אחרי שנים של התעללות, הממשלה מתכננת לגרש עשרות אלפי בני אדם למדינות באפריקה בהן נשקפת סכנה לחייהם - אבל יש דרך לעצור את הגירוש.הטייסים הישראלים וצוותי הקרקע בנתב״ג יכולים לסרב לשתף פעולה עם האכזריות של הממשלה ופשוט לא להשתתף בטיסות הגירוש של מבקשי המקלט. טייסים באירופה כבר סירבו להטיס פליטים אל מותם ועצרו מאות גירושים - ואנחנו יכולים לעשות את זה גם כאן! שלחו עכשיו אימייל אישי שיגיע ישר לאיגוד הטייסים הישראלי ולחברות שירותי הקרקע. בחודשים האחרונים טייסים גרמנים הצליחו לעצור יותר מ- 200 גירושים, כי הם נאחזו בטיעון שהטסת מבקשי מקלט בניגוד לרצונם, עלולה להוות סכנה בטיחותית לטיסה כולה. בלונדון, טייס פשוט סירב להמריא כאשר נודע לו שיש פליט מגורש במטוס. בכל העולם אזרחים נאבקים בגזירות גירוש אכזריות, ועומדים לצד פליטים ומבקשי מקלט - בואו נעשה את זה גם כאן. זו שעת מבחן - מה שנעשה עכשיו יקבע את גורלם של עשרות אלפי בני אדם - קראו לטייסים ולצוותי הקרקע לומר לא לגירוש. יותר מ-13,000 בקשות מקלט הוגשו בשנים האחרונות, אבל רובן כלל לא נבדקו על-ידי המדינה ורק בודדים קיבלו הכרה כפליטים. במדינות אירופאיות יותר מ70% מבקשות המקלט של פליטים מאריתראה וסודן מתקבלות, אבל אצלנו הרשויות מתעלמות בשיטתיות מרובן המוחלט ועכשיו הממשלה מקדמת גירוש המוני, ואפילו מציעה להעלות פליטים בכוח על מטוסים. אבל ההוצאה לפועל של הגירוש הבלתי מוסרי תלויה בשיתוף הפעולה של הטייסים ומפעילי המטוסים - ואנחנו יכולים להשפיע: קראו לטייסים ולצוותי הקרקע לסרב להטיס פליטים אל מותם!
רוטשילד בג׳סר אזרקא
עדכון 20.1: אחרי 11 שנים של מאבק נחוש ובזכות הלחץ של אלפי פעילי ופעילות זזים, ועדת התכנון המחוזית אישרה את תכנית המתאר של ג׳סר א-זרקא, ותושבי הישוב הצפוף יוכלו סוף סוף לנשום! יחד עם תושבי הכפר עמדנו מול לחצים אימתניים של קיסריה העשירה והוכחנו שוב שכוח אזרחי משנה מציאות. לחצו כאן לקריאה נוספת ------ בג׳סר א-זרקא אין מקום לבנות והצפיפות חונקת. ועכשיו השכנה העשירה קיסריה מנסה למנוע סלילת כביש חדש לישוב, וקרן של הברון רוטשילד, ששולטת על השטח, מאיימת לתבוע את המדינה אם הוא ישמש את הערבים מג׳סר. אלפים כבר הצטרפו לקריאה, ועוד כ-1000 כתבו יחד איתנו ישירות לאחראית במנהל התיכנון, ובמשרד הפנים כבר מרגישים את הלחץ שלנו - הם עדכנו אותנו שהחלטה בנושא תתקבל בשבועות הקרובים. יש לנו סיכוי אמיתי לנצח, וזה הזמן להעלות הילוך כדי להבטיח את סלילת הכביש - הצטרפו עכשיו! היישובים הערבים סובלים מחוסר אפשרות להתרחב ולהתפתח - ובג׳סר המצב קשה במיוחד. מצד אחד כביש החוף, מצד שני ברכות דגים, ובצד השלישי קיסריה בנתה סוללת עפר ענקית שתפריד בין הישובים. כ-14,000 תושבים נותרו כלואים, בלי אישורי בנייה , ואפילו בלי גישה ישירה לישוב מכביש החוף, כך שכל כניסה ויציאה לג׳סר הופכת למבצע מסובך.   ועכשיו המצב מחמיר: כדי למנוע את סלילת כביש הגישה החדש, שמתוכנן על שטחים שאין בהם שימוש, קרן קיסריה, שלוחה של הברון רוטשילד שהאדמות באזור בבעלותה, לוחצת על משרד האוצר לבטל את התכנית לפיתוח היישוב. בואו נפעיל לחץ נגדי למען עתיד צודק ופיתוח כלכלי לתושבי ג׳סר - הצטרפו עכשיו לקריאה למשרד האוצר.
ישראל היום vs. מקבולה נסאר
עדכון (15.11): חדשות טובות! העיתונאית ופעילת זזים מקבולה נסאר, נשארת בתפקידה כאחראית הסברה בשפה הערבית ברשות לבטיחות בדרכים- לפרטים נוספים לחצו כאן. ------ ״ישראל היום״ יצאו במסע ציד נגד מקבולה נסאר, עיתונאית ערביה ופעילה בזזים, שמונתה לתפקיד בכיר ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים -  רק בגלל שהדעות שלה לא תואמות את קו השלטון. בזמן שאפילו שר התחבורה מתגייס לרדיפה וקורא לפטר את מקבולה - בואו נדאג שהרשות לבטיחות בדרכים לא תכנע לסתימת הפיות ותמשיך לעמוד מאחורי המינוי הראוי - שילחו הודעה אישית למנכ״לית הרשות. אפשר לשלוח את הנוסח הקיים, אבל מומלץ לכתוב מסר אישי במילים שלכם. סתימת הפיות עולה מדרגה, ומקבולה נסאר מככבת הבוקר בשער המקארתיסטי של ״ישראל היום״ בגלל עמדות שלא מוצאות חן בעיניי הממשלה: היא ציינה את יום הנכבה וביקרה את המדיניות של השר ארדן בנושא ההזנה בכפייה של אסירים. בין אם מסכימים עם מקבולה ובין אם לא, ברור שסתימת פיות בגלל עמדות פוליטיות לגיטימיות היא מסוכנת ופסולה. מקבולה מונתה לתפקיד החשוב והנחוץ של אחראית הסברה בנושא בטיחות בדרכים בחברה הערבית - בואו לא ניתן לרדיפה הפוליטית של ישראל היום לדרוס את השיקולים המקצועיים - שלחו עכשיו הודעה למנכ״לית הרשות לבטיחות בדרכים כדי לתמוך במקבולה. הקול שלנו חשוב במיוחד, בגלל שמקבולה לא לבד - הרדיפה הפוליטית של עובדות ועובדים ערבים במערכת החינוך ובתפקידים ציבוריים היא תופעה נרחבת. גם אם מקבולה לא תפוטר, לפרסום נגדה יש אפקט מצנן שירתיע אחרים מלהביע את דעתם. ונגד סתימת הפיות הזו אנחנו חייבים לפעול יחד.
תומכים במסיק
עדכון 5.11.17: בזכות ההתגייסות המדהימה של פעילות ופעילים כמוך - הצלחנו לממן הסעות לעשרות פעילים ישראלים שהצטרפו אתמול למסיק בכפר פרעון ליד טול-כרם, ולאפשר לעוד פעילים להצטרף למשפחות ולחקלאים פלסטינים במסיק גם בשבוע הבא! כל שנה, עונת מסיק הזיתים מלווה בעלייה באלימות של מתנחלים נגד פלסטינים, כולל השחתה, עקירת עצים וגניבת זיתים - ומשפחות שלמות שמפסידות את פרנסתן. הפעילים שמצטרפים למסיק משתדלים להגיע לאזורים בהם אלימות המתנחלים גבוהה במיוחד, לסייע לחקלאים במסיק ולצמצם את רמת האלימות בשטח. יותר מ-100 פעילי ופעילות זזים הצטרפו גם לקבוצת דיווחים טלפונים, כדי לדווח בזמן אמת על אלימות מתנחלים או פגיעה במסיק ולהפעיל לחץ על הצבא. בזכות הפעילים שהצטרפו בשבת האחרונה לחקלאים בכפר פרעון, שבו בד״כ המשפחות לא מקבלות מספיק אישורי מעבר כדי להגיע לאדמות בזמן עונת המסיק, המסיק בכפר עבר בהצלחה וללא אלימות.       אנחנו מזמינים אותך להיות חלק מקהילת התומכים שמאפשרת לנו להריץ קמפיינים מנצחים ולהשפיע על סדר היום הציבורי בישראל. אנחנו ארגון עצמאי, שאינו מקבל כספים מממשלות או מתאגידים ונסמך על תרומות פרטיות בלבד - לכן התמיכה של כל אחת ואחד מכם משמעותית כל-כך. אנחנו מתייחסים לכל תרומה כאל הבעת אמון בפעילות שלנו ואין דבר שחשוב לנו יותר מאשר להיות ראויים לאמון הזה ולהמשיך לשרת את קהילת הפעילות והפעילים שלנו. בטופס המאובטח משמאל תוכלו לתרום באופן חד-פעמי או להצטרף כתומכים קבועים, ובכך לעזור להבטיח את היציבות שלנו ואת היכולת לתכנן קמפיינים ופעילויות בשנה הקרובה ומעבר לה.
לא מנתקים אנשים מחשמל
עדכון 1.3.2017:  חצי דרך לנצחון: בית המשפט עצר זמנית את ניתוק החשמל. עכשיו אנחנו צריכים לדאוג שככה זה יישאר. ממשיכים בכל הכוח במאבק עד לביטול ההחלטה. **** החורף חזר, וכולנו מדליקים שוב את החימום. אבל ממש עכשיו, אולי בדירה לידכם? עיריית פתח תקווה מנתקת משפחות מהחשמל רק בגלל צבע עורן. מאות אנשים שלא יוכלו לחמם את הבית, להתקלח במים חמים או אפילו להדליק את האור - רק בגלל שהם מבקשי מקלט. ראש העיר רוצה להבריח את הפליטים מעירו. מבחינתו ניתוק חשמל ל-50 דירות שבהן גרים נשים, ילדים וגברים- הוא רק הצעד הראשון. הוא איים לפי שבועיים שיחסום בעצמו את כניסתם לעיר! אבל ראש העיר חייב לדאוג לכל מי שמתגוררים בעיר, ואנחנו לא ניתן לו להבריח משפחות שאין להן לאן ללכת. רבים ממבקשי המקלט בפתח תקווה הגיעו לעיר אחרי שהשתחררו מכלא חולות ואסור להם לחזור להתגורר בתל-אביב. הם עובדים, שולחים את ילדיהם לגנים בסביבה וכמו כל אחד מאיתנו, משלמים את חשבון החשמל. אבל המצב בעיר קשה. רק בנובמבר, נערים בפתח תקווה הכו למוות מבקש מקלט מסודאן, וההכרזה של ראש העיר הגיעה אחרי שנערה הותקפה בביתה, לפי החשד על-ידי מבקש מקלט. רק שבמקום למצוא פתרון הוגן, ראש העיר נכנע ללחץ של כמה תושבים קיצוניים. בואו נפעיל לחץ נגדי, כדי שראש העיר ייקח אחריות וימצא פתרון הוגן לכל תושבי העיר.  
משתיקים את הקול הגזעני ולא את המואזין
עדכון (12.2): ועדת השרים אישרה היום את החוק בגרסה מתוקנת שלא שונה מהתקנה למניעת רעש הקיימת. כל העליהום נגמר בכלום. ביבי ירד מהעץ מהצריח, גם בזכות אלפי הפעילים שהציפו את הכנסת במכתבי מחאה-  לפרטים נוספים לחצו כאן.  **** השבוע תעלה בכנסת הצעת החוק להשתקת המואזינים, ולנו יש רק 24 שעות ללחוץ על חברי-הכנסת ולעצור את החוק המסית ומעורר השנאה הזה.   אסור לטעות: לא מדובר פה על ״איכות חיים״, כמו שניסו לטעון הח״כים שמקדמים את החוק, ואפילו לא על חופש דת - חוק המואזין הוא ניסיון בוטה להשתיק את הערביות ולמחוק אותה מהמרחב הציבורי. וזו בדיוק הסיבה לפעול עכשיו: לחצו כדי לשלוח לח״כים הודעה ישירה בקליק אחד לפני ההצבעה - דקה מזמנכם יכולה לייצר מספיק רעש שיעצור את החוק. כדי לפתור את בעיית הרעש, מספיק לאכוף את החוק הקיים, שעוסק בכל סוגי הרעש - מהמואזין השכונתי ועד לאוטו גלידה שמנגן מתחת לבית בזמן שנת הצהריים. אבל המטרה האמיתית של חוק המואזין נחשפת בנוסח המקורי שנפסל: ״למנוע העברת מסרים לאומיים ודברי הסתה״. או במלים פשוטות - למחוק את הנוכחות הערבית מהמרחב הציבורי. קריאת המואזין היא חלק מתרבות ומדת שהן חלק בלתי נפרד מהנוף המקומי. ערים מעורבות הן גם, ובדרך-כלל גם קודם כל, ערים ערביות. ואת הזהות הזו אסור ואי אפשר למחוק.
דרך בטוחה לבי״הס- גם בנגב
22.11: עדכון משמח- ניצחנו! בזכות פניות ושיחות הפעילים לחברה, הגיע היום המנכ״ל לסיור בשטח ועדכן אותנו שידאג להסדיר מעבר בטוח לילדים. נמשיך לעקוב כדי לוודא שההחלטה אכן מתבצעת. ----- בוקר אחד קמו 6,000 ילדים ומבוגרים בנגב וגילו שהכביש שמחבר אותם לבית הספר ולמכולת הפך לכביש מהיר שנוסעים בו ב-100 קמ״ש. עכשיו אזרחי המדינה הבדואים שחיים ליד הכביש המהיר החדש מנותקים לגמרי מהסביבה ולא יכולים ללכת ברגל לרופא או לבית הספר מבלי לסכן את חייהם. החברה שאחראית על פיתוח הכביש יכולה לפתור את הבעיה בקלות ולבנות גשר בטוח להולכי רגל. אבל היא לא תעשה את זה בלי לחץ ציבורי - הוסיפו את שמכם עכשיו למאבק התושבים. פיתוח כביש 31  בנגב עלה 900 מיליון ש״ח, כך שלא אמורה להיות בעיה למצוא את התקציב להקמת גשר קטן להולכי רגל. אבל הישובים אלקרין ואלעוקבי הם ישובים ערבים בדואים לא מוכרים שפשוט לא נמצאים על המפה מבחינת הרשויות. זאת גם הסיבה שטיפת חלב, בתי הספר וכל שאר המוסדות ההכרחיים לא קיימים בישובים, וחובה לחצות את הכביש המהיר כדי להגיע אליהם. למרות זאת, במהלך פיתוח הכביש נבנה מעבר זמני קטן, שאפשר להרחיב בקלות לגשר קבוע ובטוח להולכי רגל. רק שהחברה האחראית לא נענתה עד כה לבקשת התושבים והם צריכים אותנו כדי להפעיל לחץ ולגרום לזה לקרות.
הצטרפו לקריאה - עוצרים את בז״ן
***עדכון 7.6.2017: בעקבות המאבק הציבורי וההחלטה לקיים דיון מחדש על הרחבת בתי הזיקוק בחיפה, המועצה הארצית לתכנון צימצמה משמעותית את הרחבת בז״ן. זוהי התקדמות חשובה וצעד גדול קדימה במאבק למען הבריאות של תושבי חיפה ואזרחים בכל הארץ - שהתאפשר אך ורק בגלל לחץ ציבורי של תושבי חיפה, ארגונים סביבתיים, וכמובן - כל אלפי פעילי זזים שדרשו עתיד נקי ובריא יותר! אבל המאבק על האויר שלנו עדיין ארוך, ואנחנו חייבים להמשיך לעקוב וללחוץ עד שהזיהום ייפסק - הצטרפו עכשיו:     *** עדכון קמפיין *** היועץ המשפטי נענה לדרישה של אלפים מאתנו, והרחבת בתי הזיקוק המזהמים בחיפה תידון מחדש. זה נצחון חשוב, אבל הדרך עוד ארוכה: כבר ראינו שביבי לא מהסס להתגייס לטובת משפחת עופר ונגד הבריאות של כולנו, כך שמצפה לנו עוד מאבק רציני - הצטרפו עכשיו, עד שננצח! ** פניה אישית של צעירה נחמיאס, תושבת הקריות: שמי צעירה נחמיאס. כבר 68 שנים שבשבילי איזור הקריות הוא בית, אבל הבית הזה גרם לי לחלות כבר 3 פעמים בסרטן אכזרי, שהמקור שלו הוא זיהום האוויר המופרע ששורר באיזור. המקרה שלי באמת קיצוני - אבל למזלי, אני עוד חיה. אחותי, לעומת זאת, נפטרה מאותו סרטן ארור. ואנחנו לא היחידים: כל שנה מתים מסרטן באיזור חיפה 184 אנשים יותר מאשר באזורים אחרים. לנו הסיבה ברורה וגם המשרד לאיכות הסביבה הכריז על בתי הזיקוק לנפט (בז״ן) כעל המפעל המזהם ביותר בישראל. כל זה לא מפריע למשפחת עופר, הבעלים של בז״ן, לקדם את הרחבת המפעל המזהם. אבל חוץ מבעלי ההון, אף אחד לא רוצה להיות חתום על ההחלטה שתסכן את הבריאות של כמעט מיליון (!) א/נשים שחיים באזור, כך שיש לנו סיכוי אמיתי לנצח. במאבק תושבים משותף כבר הצלחנו לגרום ליועץ המשפטי לממשלה לאשר דיון מחודש בהחלטה להרחיב את בז״ן. בקריות אני חיה כבר 50 שנה. לסירחון השריפות באמצע הלילה כבר כמעט התרגלתי. וריח הנפט הנורא הוא חלק משגרת יומנו, אבל הגוף נחלש והסרטן לא מאחר להגיע. יש לי שני בנים נהדרים, אייל ואילן וארבעה נכדים שצריכים את סבתא שלהם. לא יכול להיות שרווחים כלכליים יגזרו עליי דין מוות. אמרתי בעבר שאני לא רוצה סרטן שלישי, ואז חליתי שוב. עכשיו אני אומרת, לא רוצה סרטן רביעי. הגיע הזמן לשים סוף לסרטן הסביבתי שמסכן את החיים של כולנו. ----- הקמפיין הוא יוזמה משותפת של זזים יחד עם תושבים וארגוני הסביבה: תנועת אומ״ץ, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה והקואליציה לבריאות הציבור.
גם אני שרון שפורר
הצלחנו! עברנו ביותר מ-1,000 איש את היעד המקורי של ארגון העיתונאים. יחד הבהרנו לבעלי ההון שכסף גדול לא קונה את השתיקה שלנו - תביעת ההשתקה נגד שרון שפורר איבדה את כוח האיום שלה, ההתגייסות הציבורית סוקרה בהרחבה ויש סיכוי טוב שבעלי ההון יחשבו פעמיים לפני שינסו שוב להשתיק ביקורת באיומים משפטיים. ובכל מקרה - אנחנו נהיה שם כדי לא לתת לזה לקרות. --- העיתונאית שרון שפורר עומדת לבדה מול תביעת דיבה של קרוב ל 1.7 מיליון שקל - כן, אתם קוראים נכון. והכל בגלל שהיא הזהירה אותנו מהקשר בין סוחר נשים מורשע לבין חברת נדל״ן גדולה. עכשיו אותה חברה תובעת סכום מטורף כדי להשתיק את שרון ולהרתיע עיתונאים אחרים. כבודדים, אין לנו איך להתגונן, אבל יחד יש לנו את הכוח להגן על שרון ועל עוד עיתונאיות ועיתונאים אמיצים. ארגון העיתונאים יצא ביוזמה מבריקה: אם 3,000 מאתנו ישתתפו יחד עם שרון בתשלום הפיצוי שבית המשפט עלול לפסוק, הסכום ירד למקסימום 560 ש״ח לכל אחד. יותר מזה - סביר מאוד שאם בכלל יפסק פיצוי, הוא יהיה נמוך בהרבה. והבונוס - סולידריות עם שרון תוציא את העוקץ מהתביעה ותוכל להרתיע בעלי הון מלהשתמש בשיטה הזו שוב. הוסיפו את שמכם עכשיו להתחייבות הציבורית להשתתף בפיצוי. ההתחייבות תקפה רק אם 3,000 א/נשים יצטרפו, כך שאין פה סיכון. לא צריך לשים כסף או לתת פרטי אשראי, רק לתת גב לשרון. שרון שפורר פרסמה כמה תחקירים על דוד דגמי, סוחר הנשים הגדול ביותר שנתפש אי פעם בישראל. דגמי הורשע, הפך לעד מדינה, שינה את שמו והקים חברת נדל״ן, שהיום נקראת ״אורבן״. גם כאיל נדל״ן, דגמי הורשע בסחיטה באיומים של שוכר שהפריע לקידום פרויקט דיור בעלות של מיליונים ונחשד בעבירות נוספות. בעקבות העסקים האלו, שרון הזהירה בפוסטים בפייסבוק מפני חברת הנדל״ן בבעלות דגמי. הפוסטים האלו הם העילה לתביעת ההשתקה של חברת ״אורבן״ - הדרך של בעלי ההון לנצל את הכסף שלהם כדי לקנות פחד ולהשתיק ביקורת. לנו אין את הכסף שדרוש לתביעות ענק, אבל סולידריות יותר חזקה מכסף - אם נפעל יחד ונתמוך בשרון, התביעה תתרוקן מתוכן.  מול תביעות משפטיות וצווי איסור פרסום, אנחנו מקימים חומת מגן ציבורית, שתגן על עיתונאיות ועיתונאים ועל כל מי שמעז לבקר את בעלי הכוח ובעלי ההון.
הנפגעות ניצחו, כולנו ניצחנו!
חדשות משמחות: 1,500 ההודעות שלנו היו חזקות יותר מההמלצה לשחרור מוקדם של הנשיא לשעבר - קצב לא ישוחרר בזכותן של הנשים והגברים שהצטרפו לקמפיין והביעו את התנגדותם. תודה ענקית לכולן.ם(4.8) --- הזדמנות אחרונה למנוע את שחרורו המוקדם של הנשיא לשעבר קצב - אנס מורשע, שלא הודה מעולם במעשיו ומסרב להביע חרטה. בדרך-כלל עברייני מין שאינם לוקחים אחריות על מעשיהם לא זוכים לשחרור מוקדם וגם ועדת השחרורים עצמה סירבה בעבר לשחרר את קצב מאותה סיבה. אבל הפעם, הוועדה לשיקום האסיר המליצה באופן חריג על שחרור, למרות שבהתנהגותו של קצב לא השתנה דבר. ומכיוון שקצב הוא דמות ציבורית, לתקדים כזה עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת - השחרור המוקדם יפגע באמון הציבור במערכת החוק והוא לא פחות מאשר יריקה בפרצופן של הנפגעות. לחץ ציבורי כבר שיחק תפקיד חשוב בפרשת קצב בעבר, ואנחנו יכולות ויכולים לעשות זאת שוב כדי לוודא שוועדת השיחרורים תקבל את ההחלטה הנכונה - שלחו הודעה ישירה לחברי ועדת השחרורים לפני הדיון ביום רביעי. אם קצב היה מודה במעשיו ומכיר בעוול שגרם - המצב היה שונה. אבל הוא מסרב לכך בעקביות וקיים חשש אמיתי שעם שחרורו הוא ימשיך בקמפיין לרדיפה והכפשה של הנפגעות. על הרקע הזה, ההמלצה החריגה של הוועדה לשיקום האסיר לשיחרור מוקדם הופכת תמוהה ממש - אם קצב ישוחרר עכשיו, הוא יהיה האסיר הראשון שזוכה לתכנית שיקום מחוץ לכלא מבלי שלקח אחריות על מעשיו. אבל ועדת השחרורים לא חייבת לקבל את ההמלצה של הוועדה לשיקום האסיר, וללחץ שלנו יש תפקיד חשוב כדי לוודא שהחלטת הוועדה תיקח בחשבון את האינטרס הציבורי ואת האינטרס של הנפגעות ולא רק את של קצב.
ניצחנו – הקצין המטריד לא יקודם!
ניצחנו! הקידום של הקצין המטריד בוטל! בעקבות ההודעות שארדן קיבל ממאות מאתנו, אילן מור הודיע שהוא מוותר על המינוי. בעקבות הקמפיין שלנו, גם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית וחה״כ מיכל רוזין פנו לארדן בבקשה לעצור את הקידום. זה הזמן להגביר את הלחץ - הצטרפו עכשיו: המשטרה היא הגוף שאליו אנחנו אמורות לפנות במקרה של פגיעה או הטרדה מיניות. אבל מה אנחנו אמורות ואמורים לחשוב כשמפכ״ל המשטרה בוחר לקדם מפקד שהורשע אחרי שהודה שהטריד מינית שתי פקודות שלו? המינוי המפוקפק עלול להכנס לתוקף בימים הקרובים - אבל יש לנו עוד סיכוי לעצור אותו. השר יכול לעצור את המינוי, ולחץ ציבורי יכול לגרום לו לעשות את הדבר הנכון. זו לא הפעם הראשונה שהמפכ״ל אלשיך פועל נגד נשים, במשטרה ומחוצה לה. כשאלשיך הודיע שהמשטרה לא תחקור תלונות אנונימיות של שוטרות על הטרדה, השר גלעד ארדן דאג לעמוד מולו ולהבהיר שכל תלונה, אנונימית או לא, תבדק. עכשיו אנחנו מבקשים ומבקשות מארדן להתערב שוב, ולהפעיל את סמכותו כדי לבטל את המינוי הרע הזה.    שלחו עכשיו אימייל שיגיע ישירות לארדן כדי שיקבל את ההחלטה הנכונה. אפשר להעזר בנוסח המוצע בטופס, אבל מומלץ לנסח הודעה אישית. נצ״מ אילן מור הודה במעשיו, שכללו בין היתר ניסיונות חוזרים לנשק בכוח פקודה והוא ננזף על-ידי בית הדין המשמעתי של המשטרה. אבל למרות זאת, אלשיך מנסה לקדם אותו לתפקיד נציג משטרת ישראל בארה״ב, שמיועד לדרגה בכירה משלו. מאז שמונה, אלשיך נקט בשורה של צעדים שגררו ביקורת ציבורית. מבלי להכנס לאינטרסים הפוליטיים שלו כמפכ״ל, דבר אחד ברור: נשים בכלל ונפגעות תקיפה מינית בפרט אינן בראש סדר העדיפויות שלו. מארדן יש לצפות שיתעלה מעל השיקולים הפוליטיים ויעשה את הדבר הנכון.
כדי שכולם ידעו - מממנים יחד את השלטים נגד ההפרדה!
10.7: החלטת בית המשפט בעתירה שלנו ושל רופאים לזכויות אדם בעניין השלט שהוסר על-ידי עיריית כפר סבא, היא הכי טובה שיכולנו לייחל לה. הוחלט על פגישה בינינו לבין הנהלת בית החולים מאיר, כדי לדון בצעדים אפשריים למניעת הפרדה בבית החולים. השלט שהוסר כבר עשה את שלו - בסיקור תקשורתי נרחב שהעלה את המודעות לנושא הרבה יותר מהשלטים שלא הוסרו, ליד בתי החולים בירושלים, ועכשיו קיבלנו הזדמנות נדירה להשפיע על המתרחש בשטח. נעדכן בהתפתחויות בהמשך. 2.5: עיריית  כפר סבא הורידה את שלט החוצות שלנו בטענה שהוא ״פוגעני״ - זו פגיעה חמורה בחופש הביטוי של הפעילים שמימנו את השלט והשתקה של כל מי שמתנגדים להפרדה. אבל אנחנו נמשיך להאבק -  נעדכן בקרוב. ----- נושא ההפרדה בין יולדות מסרב לרדת מסדר היום, והקול שלנו - של הציבור הרחב שמתנגד להפרדה - חייב להשמע. וכשהתומכים בהפרדה מפרסמים את דבריהם מעל לכל במה אפשרית, הנראות הציבורית קריטית כדי להבהיר למנהלי בתי החולים שלהפרדה יש מחיר. לכן הכנו את השלט שמצורף כאן והצלחנו להשיג שטחי פרסום ליד בתי החולים הרלוונטים. פרסום השלטים עולה 6,500 ש״ח - סכום שנוכל לגייס בקלות אם כל אחת ואחד מאתנו, ששותפים לקמפיין נגד ההפרדה, יתנו סכום קטן. אחרי שהגשנו למנהלי בתי החולים את העצומה שלנו, עם יותר מ-2,000 חתימות, הגיע הזמן שכ-ו-ל-ם ידעו שהציבור נגד הפרדה. אבל כדי שזה יקרה, אנחנו צריכים אותך - העזר/י בטופס משמאל כדי לתרום סכום שמתאים לך. כשנאבקים בפרקטיקות של הפרדה ושל גזענות, לנראות ולנוכחות במרחב הציבורי יש חשיבות עצומה. רק ככה אפשר לשרטט את הגבולות של מה לגיטימי ומה לא, מה נכון ומה לא נכון. כשהשלטים שלנו יעלו ליד בתי החולים, היכן שעוברים אלפי א/נשים ביום, כולם ידעו: כדי לייצר כאן הווה ועתיד טוב יותר לכולנו, ההפרדה חייבת להפסק. שלטי החוצות שהשגנו נמצאים ליד בתי החולים מאיר, הדסה עין כרם ושערי צדק - 3 מתוך חמשת בתי החולים שהוזכרו בתחקיר רשת ב׳ ככאלו שמתקיימת בהם הפרדה בין יולדות. בתקציב של 6,500 ש״ח, כל שלט יתפרסם למשך 10 ימים בחודש מאי.
הצלחנו, ודינא חוזרת הביתה!
חדשות משמחות (11.4.16 בערב) - הלחץ הציבורי עובד! נציבות שב״ס הודיעה הערב על כוונתה לשחרר את הילדה האסירה, והיא תשתחרר מהכלא עוד שבועיים. תודה לכל אחת ואחד מכם על ההתגייסות. לפרטים נוספים, לחצו כאן. --------- דינא* בת ה 12 היא כנראה האסירה הצעירה ביותר בישראל אי-פעם. היא נתפסה עם סכין בבגדיה, הורשעה בניסיון לגרימת מוות ונשלחה לכלא ל-4.5 חודשים. אם שמה היה דינה, היה היاתה מטופלת במסגרת שיקומית שמתאימה לגילה, ולא נשלחת לכלא אפילו ליום אחד גם אם היתה מבצעת רצח של ממש. אבל דינא היא פלסטינית, ולכן נשפטה בבית הדין הצבאי למאסר בכלא בגירות, ללא אפשרות לדבר בטלפון עם משפחתה או לחבק את אמא שלה, אותה פגשה רק פעם אחת בחודשים האחרונים, מבעד לחלון זכוכית. עצם הגדרתה כאסירה ביטחונית שולל ממנה אפשרות לשיקום או טיפול בכלא. אפילו השופט הצבאי ציין ש״ילדים בגיל זה מן הראוי שימצאו במסגרות חלופיות ולא...בבית סוהר" והזכיר את הפרעת הקשב ובעיות חברתיות נוספות שמהן סובלת דינא - שלא יכולות להיות מטופלות בכלא שמיועד למבוגרים. אבל התביעה הצבאית התנגדה להצעה להחזיק את דינא במעון נעול בבית לחם, וכדי להימנע ממשפט ארוך שבו הילדה תשב במעצר למשך זמן רב, עוה״ד שלה סגר עסקת טיעון שהגבילה לפחות את זמן המאסר. המשפחה הגישה עכשיו בקשת חנינה, כדי שדינא לא תבלה עוד יום אחד בכלא, אלא תעבור שיקום במסגרת מתאימה שהסכימה לטפל בה. עורכת הדין מאמינה שיש לבקשה סיכוי ומבקשת את עזרתנו בהפעלת לחץ על המפקד הצבאי האחראי -  מקומה של ילדה בת 12 אינו בכלא - הצטרפו עכשיו לבקשת השחרור. המקרה של דינא חושף את הפערים בין החוק בישראל לחוק בשטחים הכבושים. בישראל ובהתנחלויות, אין עונש של מאסר בפועל לקטין מתחת לגיל 14, אין אפשרות לחקור ילדים בגילה של דינא ללא ליווי הורים ואין מעצר עד תום ההליכים. רק שדינא לא נהנית מההגנה של החוק הישראלי האזרחי, אלא נתונה תחת חוק צבאי. דינא אינה היחידה, אבל המקרה שלה יוצא דופן בגלל גילה הצעיר במיוחד ובגלל נסיבות חייה, ש״ליבו של אף אחד וגם של שופט אינו נאטם בשומעו את הדברים״, כפי שאמר השופט הצבאי שקיבל את עסקת הטיעון ושלח אותה למאסר. ולכן יש סיכוי אמיתי לשחרר אותה. ההתגייסות שלנו לשחרור של דינא לא יכולה להיות תלויה במה שעשתה או חשבה לעשות, אלא בשאלה פשוטה שכל אחת ואחד מאתנו צריכים לשאול את עצמם: האם אנחנו מוכנים לחיות בחברה שכולאת ילדות בנות 12? השחרור של דינא הוא צעד אחד קטן בדרך לחברה מתוקנת יותר. *שמה האמיתי של הילדה שמור אצלנו
עיריית בית שמש התנערה מההפגנה למען החייל מחברון
עדכון: כל הכבוד לכל מי שהתגייסו תוך כמה שעות בלבד, חתמו ושיתפו - הצלחנו לגרום לעיריית בית שמש להתנער מההפגנה! שעה לפני האירוע ראש העיר חזר אלינו ואמר שהעירייה ״לא השקיעה שקל״ באירוע. אפשר גם לשמוע את תגובת ראש העיר בראיון לגל״צ כאן ---- עיריית בית שמש מתכננת ומממנת מפגן תמיכה בחייל היורה מחברון. האירוע שממומן מכספי הציבור יתקיים היום 28.3.16 בשעה 18:00, הפך כבר לאירוע חדשותי ואסור לנו להפקיר את השיח לצד השני. הקול שלנו חייב להישמע.  החייל מחברון אינו הסיפור. הסיפור הוא ראש הממשלה שפוסל את הערעור על ״מוסריותו של צה״ל". הסיפור הוא שר החינוך, שהתייחס בעקיפין לתגובתו של רה״מ כאל ״ריקוד לפי חליל של בצלם ולא לפי האמת״. הסיפור הוא כל אותם מקרים דומים שלא צולמו. או שצולמו אבל למרות זאת לא נפתחה אפילו חקירה.  הסיפור הוא 50 שנות הכיבוש.  עיריית בית שמש היא חלק קטן מהסיפור, אבל חלק שאנחנו יכולים להשפיע עליו. הקול שלנו חייב להישמע - הוסיפו את שמכם לעצומה. 
מפלגת העבודה שברה שתיקה
עדכון: אחרי שקיבלה מאתנו כמעט 500 הודעות, מרב מיכאלי פרסמה גינוי להסתה בחסות הממשלה. אין לנו ספק שגם הקולות שלכם ושלכן השפיעו על הפרסום. אנחנו נמשיך לפעול, להזיז ולהשפיע - עד שננצח. --------- ההסתה הפרועה נגד ארגון ״שוברים שתיקה״ חצתה השבוע רף חדש ומסוכן. בזה אחר זה, מצטרפים חברי הממשלה להוקעה ציבורית של פעילי הארגון כבוגדים, מבלי שתהיה לטענה זו אחיזה במציאות. מנסיון העבר, ברור לנו מה עלולות להיות התוצאות הטראגיות של הסתה כזו, ולמה הכרחי להשמיע כנגדה קול ברור. אבל דווקא מפלגת העבודה, מפלגתו של רבין, שנרצח אחרי מסע הסתה מתוזמר של הימין, שותקת. והשתיקה שלה נותנת לגיטימציה להמשך ההסתה של הימין. כדי לעצור את ההסתה ללפני שיהיה מאוחר מדי, מפלגת העבודה חייבת להשמיע קול - שלחו הודעה לראשי המפלגה. אנחנו יודעים ש״שוברים שתיקה״ פועלים במסגרת החוק. אנחנו יודעים שכל העדויות שמגיעות אליהם מועברות לצנזורה. אבל כמו בכל מסע הסתה יעיל, גם הפעם העובדות לא חשובות. כדי להסיט את תשומת הלב מהכשלונות המהדהדים של ממשלתו, רה״מ נתניהו העז אפילו לקשור באופן ציני בין ״שוברים שתיקה״ ובין הפיגוע באיסטנבול. לא יתכן שלמעט התבטאויות ספורות של ח״כים בודדים, מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר תשתוק לנוכח ההתנהלות הזו. ״שוברים שתיקה״ הפכו למטרה בגלל שהם מתנגדים לכיבוש, והניסיון להשתיק אותם הוא ניסיון להשתיק את ההתנגדות לכיבוש. אסור לנו לתת לזה לקרות.